Bakan Bilgin asgari ücret zammı için tarih verdi: Önümüzde hafta kamuoyuyla paylaşacağız

Bakan Bilgin asgari ücret zammı için tarih verdi: Önümüzde hafta kamuoyuyla paylaşacağız

Bakan Bilgin, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’nun 30. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.Program da konuşma yapan Bakan,kamoyunun merakla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklaması yaparken önümüzdeki haftayı işaret etti.

BAKAN BİLGİN ASGARİ ÜCRET İÇİN TARİH VERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Önceki hafta sendikacılarımızla, işçi sendikalarıyla, bugün işveren sendikalarımızla görüştük. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Tamamlandığı zaman önümüzdeki hafta başında veya hafta ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN : KAMU ÇALIŞANLARINA İLAVE ZAM YAPACAĞIZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayında kamu çalışanlarına yapılacak zamla ilgili, “Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ilave zam yapacağız. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesinler.” dedi.

Sadece kamu çalışanlarını mı, memurları mı? Hayır, işçilerimizi de, emekli işçilerimizi de aynı şekilde koruyacağız. Peki, çalışan işçilerimizle ilgili bir düzenleme yapacak mısınız; sık sık sorulan sorulardan biri bu. Elbette çalışan emekçilerimizi korumak bizim görevimizdir. Önceki hafta sendikacılarımızla işçi sendikalarıyla, bugün sabah işveren sendikalarımızla görüştüm, bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalar tamamlandığı zaman önümüzdeki hafta başında veya hafta ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım. Daha birçok düzenleme yapıyoruz, birçok koruyucu düzenleme yapıyoruz” bilgilerini paylaştı.

“TÜRKİYE, ÇALIŞANLARINI KORUYACAK GÜÇTE BİR DEVLETTİR”

Devletin söz verdiğini ve emekçileri enflasyona ezdirmeyeceğine vurgu yapan Bakan Bilgin, şöyle devam etti:

“Türkiye, çalışanlarını koruyacak güçte olan bir ülkedir emekçilerini sermayenin, çıkar gruplarının pençesine bırakmayacak, onlara karşı sosyal hukukunu koruyacak bir devlettir bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu sosyal devlet kimliğini biz kamu toplu sözleşmesinde de ortaya koyduk yansıttık. Dolayısıyla, bizim çalışanları koruyacak, çalışanları destekleyecek, onların ailelerini, onların sosyal kimliklerini dikkate alan bir sosyal politika yaklaşımını her aşamada uygulayan ve uygulamaya devam edecek bir anlayışı benimsediğimizi bütün kamuoyunun bilmesi ve bu konuda tereddüdünün olmaması gerekir.

Başka düzenlemeler de yapıyoruz. Şunun altını çizeyim: Sağlık sisteminde kapsamlı düzenlemeler yapıyoruz. Bilhassa bazı özel sağlık kurulları, kuruluşlarının sağlık sistemini istismar eden uygulamalarına geçit vermiyoruz orada kamuoyuna yansıyor, çok radikal düzenlemeler yapıyoruz.”

Yeni bir istihdam projesinin uygulamaya konulduğunu bildiren Bilgin, “Bu proje çerçevesinde çok kısa süre içerisinde büyük sanayi kuruluşlarına 50 bin yeni işçi istihdamı oluşturacağız” dedi.

sizlere vbulletin-turkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.